Feng shui és az öt elem

Tedd a kezedet a gyertya mellé. Milyen érzés? Lágyan simogató, kellemes meleg? És milyen a pattogó tűz a kandallóban? Esetleg a kis tábortűz, amit körbeültünk és érezzük az arcunkat pirongató melegséget. És a hatalmas tűzvész, ami felemészt mindent ami az útjába kerül, amit már nem tudunk kordában tartani? Micsoda különbség van a végtelen, mélységes óceán és az apró elpárolgó harmatcsepp között. És a vén tölgy amit már alig bírunk átölelni? De írhatnám az óriási öreg fenyőt, beleszédülünk ha a csúcsát akarjuk megnézni. Mellettük ott a kicsi fűszál, ami évről évre elpusztul, apró és hajlékony, bármelyik szelecske könnyedén játszik vele. És ezek mind egy egy elem természetes energiáit hordozzák.
A Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz. Ők öten alkotják a Jin és Jang után a feng shui alapjait. Minden ami körül vesz minket, minden tárgy, folyamat, jelenség, tevékenység, évszak, időpont, íz és érzés, minden jellemezhető ezzel az öt elemmel. A feng shui ezeknek az elemeknek az egyensúlyára és a köztük lévő harmóniára törekszik.
Azt, hogy egy tárgy milyen elemhez tartozik több tényező megvizsgálásával állapíthatjuk meg. Meg kell néznünk a formáját, színét, mozgásirányát, ízét, illatát, az anyagot amiből létrejött, tulajdonságait, mint például terjed valamerre, növekszik, átalakul, alkalmazkodik, hajlékony esetleg merev.
Minden helyszínnek, lehet az akár kint a természetben, a nagyváros kellős közepén vagy odabent a kicsi lakásban, megvan a maga eleme ami meghatározza az energiáját a felhasznált színek, formák, anyagok alapján. Megtalálhatunk környezetünkben akár több elemet is de mindig lesz egy uralkodó, ami kiemelkedik a többi közül.
Az égtájaknak is megvan a maga eleme, ami szorosan fűződik hozzá és jellemzi a jelenlévő energiát. Délen a Tűz van jelen (mi más? :), dél-nyugaton és észak-keleten a Föld, nyugaton és észak-nyugaton a Fém, észak természetesen a Vízé, keleten és dél-keleten pedig a Fa uralkodik.

Az elemek kölcsönhatásban állnak egymással is. Teremtik, gyengítik és kontrollálják egymást. A Feng shui ezeket a kölcsönhatásokat használja a harmónia és egyensúly megteremtésére. Az első ilyen a táplálóciklus, amiben az elemek megteremtik és táplálják, elősegítik a növekedését az utánuk következőnek. A Fa táplálja a Tüzet, a Tűz ég és hamu, az az Föld, keletkezik, a Föld mélyén jön létre a Fém, ami megolvad és folyik mint a Víz, ami pedig öntözi és ez által táplálja a Fát. A kör bezárult és el is indult újra.
A táplálóciklus ellentéte a kontrollálóciklus vagy rombolóciklus. A Fa magába szívva a tápanyagokat kimeríti a Földet, a Föld felissza a Vizet, a Víz eloltja a Tüzet, a Tűz megolvasztja a Fémet és a Fém kivágja a Fát.
És van még a gyengítő ciklus, ami kevésbé erős hatású mint az előző kettő, de sokszor nincs is szükség másra. :) A Fa elég megteremtve a Tüzet, a Tűz bealszik átalakulva Földdé, a Föld kimerül megteremtve a Fémet, a Fém teljesen elfolyik miközben átalakul Vízzé, a Vizet pedig felszívja a Fa. Tehát a Tűz gyengíti a Fát, a Föld a Tüzet, a Fém a Földet, a Víz a Fémet és a Fa a Vizet. :))
Akár melyik irányból közelíted meg a dolgot, minden egyes ciklus törvényszerűségére találsz több magyarázatot is. Például a Fa gyökereivel szétroncsolja a Földet, vagy a Föld kordában tartja a Vizet, mederbe tereli a folyót, a tavat. Vagy fel lehet hozni példának a Vizet amitől rozsdás lesz a Fém.
Ennyi bevezetésképpen, általánosan :) A többit részletesen külön külön minden egyes elemhez írom le. Itt lesz a link mindhez :)
Fa
Tűz
Föld
Fém
Víz
Szeretettel
Tália ❣
0 megjegyzés: